Odhav Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24ANYPC6972A1ZV
Call 0794934435866% Response Rate
Send Enquiry





Product Brochure
| Application Type | Water |
| Strainer Configuration | Duplex |
| Media | Water |
| End Connection | Flanged |
| Strainer Type | Basket |
| Size | 8 Inch |
| Material | Mild Steel |
Duplex strainer or twin basket strainer is a type of filter built into a fuel, oil or water piping system and it is used to remove large particles of dirt and debris. The duplex strainer system usually consists of two separate strainer baskets housings. The system also contains a valve handle placed between the two baskets to divert the flow of liquid to one strainer while the other is being cleaned. On some strainers, the valve will work automatically and the strainer will perform a self-cleaning operation.
These types of strainers are installed in pipeline systems where flow cannot be stopped. Depending upon their NB size they are capable of filtration up to 40 µm. Basket Strainers find use in industries where impurities are mostly solids. Unlike other types of strainers, it is easy to conduct maintenance on these strainers.
Duplex strainers are mainly used in various industries such as process industry, power industry, chemical industry, oil and gas industry, pulp and paper industry, pharmaceutical industry, metals and mining industry, water and waste management, fire fighting industry, refineries and petrochemical plants. Strainers are used to remove hazardous elements that might cause partial or complete breakdown of operations if they get into the system.
View Complete details





Product Brochure
| Application Type | Water |
| Strainer Configuration | Duplex Filter |
| Media | Water |
| End Connection | Flanged |
| Strainer Type | Duplex |
| Size | 12 Inch |
| Material | Mild Steel |
| Capacity | 500-700 cmh |
| Pressure | 16 bar |
Duplex strainer or twin basket strainer is a type of filter built into a fuel, oil or water piping system and it is used to remove large particles of dirt and debris. The duplex strainer system usually consists of two separate strainer baskets housings. The system also contains a valve handle placed between the two baskets to divert the flow of liquid to one strainer while the other is being cleaned. On some strainers, the valve will work automatically and the strainer will perform a self-cleaning operation.
These types of strainers are installed in pipeline systems where flow cannot be stopped. Depending upon their NB size they are capable of filtration up to 40 µm. Basket Strainers find use in industries where impurities are mostly solids. Unlike other types of strainers, it is easy to conduct maintenance on these strainers.
Duplex strainers are mainly used in various industries such as process industry, power industry, chemical industry, oil and gas industry, pulp and paper industry, pharmaceutical industry, metals and mining industry, water and waste management, fire fighting industry, refineries and petrochemical plants. Strainers are used to remove hazardous elements that might cause partial or complete breakdown of operations if they get into the system.
View Complete details






Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Capacity(m3/hr) | 200m3/hr |
| Material | Mild Steel |
| Brand | ACTIVELINE ENGINEERING |
| Size/Dimension | 200 x 300NB |
| Country of Origin | Made in India |
| Finishing | Color Coated |
| Filter Element Thickness | 400 micron |
| Model | 8-150-DBF |
Duplex strainer or twin basket strainer is a type of filter built into a fuel, oil or water piping system and it is used to remove large particles of dirt and debris. The duplex strainer system usually consists of two separate strainer baskets housings. The system also contains a valve handle placed between the two baskets to divert the flow of liquid to one strainer while the other is being cleaned. On some strainers, the valve will work automatically and the strainer will perform a self-cleaning operation.
These types of strainers are installed in pipeline systems where flow cannot be stopped. Depending upon their NB size they are capable of filtration up to 40 µm. Basket Strainers find use in industries where impurities are mostly solids. Unlike other types of strainers, it is easy to conduct maintenance on these strainers.
Duplex strainers are mainly used in various industries such as process industry, power industry, chemical industry, oil and gas industry, pulp and paper industry, pharmaceutical industry, metals and mining industry, water and waste management, fire fighting industry, refineries and petrochemical plants. Strainers are used to remove hazardous elements that might cause partial or complete breakdown of operations if they get into the system.
View Complete details






Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Size/Diameter | 6 inch |
| Media | Water |
| Model Name/Number | MS, Fabricated Duplex Basket Strainer |
| Capacity | 10 to 15 kg Pressure |
| Material | MS |
| Color | Blue |
| Shape | Duplex Basket Strainer |
| Usage | Water, Oil |
| Country of Origin | Made in India |
Duplex strainer or twin basket strainer is a type of filter built into a fuel, oil or water piping system and it is used to remove large particles of dirt and debris. The duplex strainer system usually consists of two separate strainer baskets housings. The system also contains a valve handle placed between the two baskets to divert the flow of liquid to one strainer while the other is being cleaned. On some strainers, the valve will work automatically and the strainer will perform a self-cleaning operation.
These types of strainers are installed in pipeline systems where flow cannot be stopped. Depending upon their NB size they are capable of filtration up to 40 µm. Basket Strainers find use in industries where impurities are mostly solids. Unlike other types of strainers, it is easy to conduct maintenance on these strainers.
Duplex strainers are mainly used in various industries such as process industry, power industry, chemical industry, oil and gas industry, pulp and paper industry, pharmaceutical industry, metals and mining industry, water and waste management, fire fighting industry, refineries and petrochemical plants. Strainers are used to remove hazardous elements that might cause partial or complete breakdown of operations if they get into the system.
View Complete details





Product Brochure
| Valve Type | Butterfly Valve |
| Flow Capacity(LPM) | 300 |
| Filter Style | Duplex Basket Filter |
| End Connection Type | ANSI B 16.5 Flanged |
| Construction Type | Fabricated |
| Filter Element Type | Wire Mesh |
| Material | Mild Steel |
| Size/Dimension | 50NB x 125NB |
| Color | Power coating (grey colour) |
| Pressure | 10kg |
Duplex strainer or twin basket strainer is a type of filter built into a fuel, oil or water piping system and it is used to remove large particles of dirt and debris. The duplex strainer system usually consists of two separate strainer baskets housings. The system also contains a valve handle placed between the two baskets to divert the flow of liquid to one strainer while the other is being cleaned. On some strainers, the valve will work automatically and the strainer will perform a self-cleaning operation.
These types of strainers are installed in pipeline systems where flow cannot be stopped. Depending upon their NB size they are capable of filtration up to 40 µm. Basket Strainers find use in industries where impurities are mostly solids. Unlike other types of strainers, it is easy to conduct maintenance on these strainers.
Duplex strainers are mainly used in various industries such as process industry, power industry, chemical industry, oil and gas industry, pulp and paper industry, pharmaceutical industry, metals and mining industry, water and waste management, fire fighting industry, refineries and petrochemical plants. Strainers are used to remove hazardous elements that might cause partial or complete breakdown of operations if they get into the system.
View Complete details