Odhav Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24ANYPC6972A1ZV
Call 0794934435866% Response Rate
Send Enquiry





Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Shape | Basket Strainer |
| Configuration Type | Simplex SS Basket Strainer |
| Media | Oil |
| Size/Dimension | 100mm |
| Valve Type | Basket Type Strainer |
| Brand | Activeline |
| Capacity | 100m3/hr |
| Flow Rate | 200 lpm |
| Capacity(Inch) | 4 inch |
| Material | Stainless Steel |
View Complete details




Product Brochure
| Size | 50 mm (2 inch) |
| Body material grade | SS316 |
| End connection | Flanged |
| Pressure rating | Class 150 |
| Mesh size | 40 mesh |
| Working temp | 0 to 200 deg C |
| Size/Dimension | t |
View Complete details






Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Material | Cast Iron |
| Size | 100 mm (4 inch) |
| Body material | Carbon steel |
| Size(inch) | 4 inch |
| Media | Water |
| Pressure rating | Class 150 |
| Mesh size | 40 mesh |
| Screen material | Stainless steel |
| End Connection | Flange End |
| Model Name/Number | Y Type Strainer |
View Complete details