Odhav Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24ANYPC6972A1ZV
Call 0794934435866% Response Rate
Send Enquiry





Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| End Connection | Butt Weld |
| Manufacturing Method | Fabricated |
| Brand Type | Activeline |
| Material | Mild Steel |
| Working Pressure | 100 bar |
| Material Grade | Seamless Pipe |
| Model Name/Number | TSTRF |
| Size/Dimension | 50 inch Nominal Bore (Imperial) |
| Shape | T |
| Brand | Activeline |
View Complete details





Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| End Connection | Flanged |
| Capacity(m3/hr) | 100m3/hr |
| Configuration Type | Basket & Y Type Strainer |
| Configuration | Simplex |
| Shape | BASKET TYPE STRAINER |
| Brand | Activeline Engineering |
| Size/Dimension | 250NB |
| Valve Type | BASKET STRAINER |
| Size | 50mm to 150mm |
| Material | Mild Steel |
| Material | Mild steel |
| Size/Dimension | 25 NB to 500 NB |
| Media | Oil, Water, Gas |
| Tempreture | 100° c |
| Color | As per your requirement |
| Pressure | 20 Bar |
Application
1. Fuel oils like Petrol, Diesel, ATF, Furnace Oil, LSHS etc
2. Lube Oils,
3. Vegetable Oils
4. High viscosity liquids
5. Chemical Solutions
6. Cooling water
7. Process water, boiler feed water etc
8. Coarse filtration of sea and river water.
Custom designed to suit process parameters of flow rate, pressure drop and filtration.
View Complete details






Product Brochure
| Size | 80 nb |
| Strainer Type | Basket |
| End Connection | Flanged |
| Media | Water |
| Material | Carbon Steel |
| Brand | Activeline |
| Capacity | 25 m3/hr |
| Pressure | 10 kg/cm2 |
| Flow Rate | 25 m3/hr |
Basket Strainers feature top removal of the screen. The screen is in the form of a basket, with a lifting handle, so that all particulate captured and retained by the screen can be easily removed for disposal. They are intended for applications where large amounts of solids particulate are expected and where the clean-out will be frequent. For easily flushable solids, a modified cone bottom basket can be tilted with automatic or manual blow-down through drain port.
This will allow clean-out without removal of the screen, and without interrupting the flow process.
View Complete details







Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Configuration Type | Simplex |
| Capacity(m3/hr) | 100m3/hr |
| Shape | Basket Type |
| Manufacturing Method | MS Fabricated Bucket Strainer |
| End Connection | 100mm |
| Size | 1 x 24 inch |
| Material | Mild Steel |
| Capacity(Inch) | 4 inch |
| Temperature | 100 c |
| Flow Rate | 700lpm |
| Material | Mild steel |
| Size/Dimension | 25 NB to 500 NB |
| Media | Oil, Water, Gas |
| Tempreture | 100° c |
| Color | As per your requirement |
| Pressure | 20 Bar |
Application
1. Fuel oils like Petrol, Diesel, ATF, Furnace Oil, LSHS etc
2. Lube Oils,
3. Vegetable Oils
4. High viscosity liquids
5. Chemical Solutions
6. Cooling water
7. Process water, boiler feed water etc
8. Coarse filtration of sea and river water.
Custom designed to suit process parameters of flow rate, pressure drop and filtration.
View Complete details






Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Manufacturing Method | Fabricated |
| End Connection | 50NB Butt-Weld End |
| Brand Type | Activeline Engineering |
| Material | Carbon Steel |
| Working Pressure | 100 bar |
| Material Grade | CS |
| Model Name/Number | Tee Type 1500# Strainer |
| Capacity | 1.5-4 Inch |
| Size/Dimension | 50NB |
| Valve Type | Tee Type 1500# Strainer |
Tee Type Strainer, Tee Strainer, Straight, Angle Type, High Pressure, Ansi Class 600LBS, Flanged, BW ends, Bolted Cover With Drain Plug, Carbon Steel, Stainless Steel, Duplex Steel, Fabricated Tee Type Strainers Supplier And Manufacturer.
Specifications For Tee Type Strainer 600LBS
1. Sizes: 2″ – 24″
2. Pressure Rating: ANSI 600lbs / 600#
3. Suitable Medium: Water, gas, oil, steam etc.
4. Body Material: WPB, SS304, SS316, SS304L, SS316L etc.
5. Screen: Stainless Steel (304SS, 316SS, DSS)
6. Mesh Size: 20mesh, 40mesh, 60mesh, 80mesh, 100mesh, 200mesh, 400mesh etc
7. End Connection: BW, RF, RTJ
End Connection
View Complete details