Odhav Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24ANYPC6972A1ZV
Call 0794934435866% Response Rate
Send Enquiry






Product Brochure
| End Connection | Flanged |
| Configuration | Simplex |
| Brand | Activeline |
| Size | 80 mm |
| Material | Carbon Steel |
| Capacity | 50 L |
| Diameter | 80 mm |
| Material | Mild steel |
| Size/Dimension | 25 NB to 500 NB |
| Media | Oil, Water, Gas |
| Tempreture | 100° c |
| Color | As per your requirement |
| Pressure | 20 Bar |
Application
1. Fuel oils like Petrol, Diesel, ATF, Furnace Oil, LSHS etc
2. Lube Oils,
3. Vegetable Oils
4. High viscosity liquids
5. Chemical Solutions
6. Cooling water
7. Process water, boiler feed water etc
8. Coarse filtration of sea and river water.
Custom designed to suit process parameters of flow rate, pressure drop and filtration.
View Complete details






Product Brochure
| Configuration Type | Simplex |
| Shape | Bucket Type |
| Manufacturing Method | Fabricated |
| End Connection | Flanged |
| Size | 1 x 24 inch |
| Material | Mild Steel |
| Pressure Rating | Class 150 |
View Complete details






Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Capacity(m3/hr) | 100m3/hr |
| Configuration Type | Simplex |
| Shape | Bucket Type |
| Manufacturing Method | Fabricated |
| End Connection | Flanged |
| Design Type | Fabricated |
| Brand | Activeline |
| Material | Mild Steel |
| Media | Water |
| Valve Type | Bucket Type Strainer |
Basket Strainers feature top removal of the screen. The screen is in the form of a basket, with a lifting handle, so that all particulate captured and retained by the screen can be easily removed for disposal. They are intended for applications where large amounts of solids particulate are expected and where the clean-out will be frequent. For easily flushable solids, a modified cone bottom basket can be tilted with automatic or manual blow-down through drain port.
This will allow clean-out without removal of the screen, and without interrupting the flow process.
in size from 3/8" – 24" with Threaded, Socket Weld or Flanged End Connections. Pressure ratings are ANSI 125-600#. Standard body materials offered are Cast Iron, Ductile Iron, Cast Steel, Stainless Steel, Chrome-Moly and Bronze. Various Perforations, Mesh or Perforation Mesh combinations baskets are available to meet your process requirements. Activeline Basket Strainers can be equipped with Bolted Covers, Hinged Covers, Clamped Covers, a Davit Lifting Device or other Lifting Device to make removal of large heavy covers safe and efficient. Widespread list of options are available. Basket Strainers are in stock at Activeline ensuring prompt delivery of your order.
View Complete details






Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Configuration Type | Simplex |
| Valve Type | Basket Strainer |
| Shape | Basket Type |
| Manufacturing Method | Fabricated |
| End Connection | 150mm to 300mm Basket Strainer End Connection Size |
| Size | 1 x 24 inch |
| Material | Carbon Steel |
| Capacity(m3/hr) | 300m3/hr, 200m3/hr |
| Temperature | 100 oc |
| Flow Rate | 630 m3/h |
Basket Strainers feature top removal of the screen. The screen is in the form of a basket, with a lifting handle, so that all particulate captured and retained by the screen can be easily removed for disposal. They are intended for applications where large amounts of solids particulate are expected and where the clean-out will be frequent. For easily flushable solids, a modified cone bottom basket can be tilted with automatic or manual blow-down through drain port.
This will allow clean-out without removal of the screen, and without interrupting the flow process.
in size from 3/8" – 24" with Threaded, Socket Weld or Flanged End Connections. Pressure ratings are ANSI 125-600#. Standard body materials offered are Cast Iron, Ductile Iron, Cast Steel, Stainless Steel, Chrome-Moly and Bronze. Various Perforations, Mesh or Perforation Mesh combinations baskets are available to meet your process requirements. Activeline Basket Strainers can be equipped with Bolted Covers, Hinged Covers, Clamped Covers, a Davit Lifting Device or other Lifting Device to make removal of large heavy covers safe and efficient. Widespread list of options are available. Basket Strainers are in stock at Activeline ensuring prompt delivery of your order.
View Complete details






Product Brochure
| Configuration Type | Simplex |
| Shape | Bucket Type |
| Manufacturing Method | Fabricated |
| End Connection | Flanged |
| Size | 1 inch |
| Material | Mild Steel |
| Capacity | 100-200 m3/hr |
| Material Grade | SS 304 |
| Pressure Rating | Class 150 |
| Material | Mild steel |
| Size/Dimension | 25 NB to 500 NB |
| Media | Oil, Water, Gas |
| Tempreture | 100° c |
| Color | As per your requirement |
| Pressure | 20 Bar |
Application
1. Fuel oils like Petrol, Diesel, ATF, Furnace Oil, LSHS etc
2. Lube Oils,
3. Vegetable Oils
4. High viscosity liquids
5. Chemical Solutions
6. Cooling water
7. Process water, boiler feed water etc
8. Coarse filtration of sea and river water.
Custom designed to suit process parameters of flow rate, pressure drop and filtration.
View Complete details






Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Configuration Type | Simplex |
| Capacity(m3/hr) | 100m3/hr |
| Valve Type | Bucket Type Strainer |
| Shape | Bucket Type |
| Manufacturing Method | Fabricated |
| End Connection | 80NB |
| Size | 3 inch |
| Capacity | 1.5-4 Inch |
| Color | Purple |
| Automation Grade | Manual |
| Material | Mild steel |
| Size/Dimension | 25 NB to 500 NB |
| Media | Oil, Water, Gas |
| Tempreture | 100° c |
| Color | As per your requirement |
| Pressure | 20 Bar |
Application
1. Fuel oils like Petrol, Diesel, ATF, Furnace Oil, LSHS etc
2. Lube Oils,
3. Vegetable Oils
4. High viscosity liquids
5. Chemical Solutions
6. Cooling water
7. Process water, boiler feed water etc
8. Coarse filtration of sea and river water.
Custom designed to suit process parameters of flow rate, pressure drop and filtration.
View Complete details






Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Connection | Flanged Ends |
| Shape | Basket Filter |
| Cleaning Method | Manual |
| Number Of Chambers | Simplex |
| Brand | Activeline |
| Size | 2 inch |
| Media | Water |
| Capacity(Inch) | 6 inch |
| Valve Type | Bucket Type Filter |
| Material | Mild Steel |
View Complete details