Odhav Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24ANYPC6972A1ZV
Call 0794934435866% Response Rate
Send Enquiry








Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Material | Cast Iron |
| Size | 50 mm (2 inch) |
| Body material | Cast steel |
| Size(inch) | 2 inch |
| Media | Water |
| Pressure rating | PN10 |
| Mesh size | 40 mesh |
| Screen material | Stainless steel |
| End Connection | Flange End |
| Model Name/Number | WCB, CASTED Y TYPE STRAINER |
| Body, Flange Plug | CS / CI / SS - 304 / SS - 316 / Brass |
| Mesh Screen | SS / Brass |
| Bolts & Nuts | ASTM A 193 B7/194 2H |
| Gaskets | CAF / Neoprene / Teflon |
| Other Grades of M.o.c | As Per Customer's Request |
| Process Connection | Any International Standard |
View Complete details






Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Strainer Type | Y-Type |
| Material | MS Fabricated |
| Brand | Activeline |
| End Connection | Flange End |
| Size(inch) | 8 inch |
| Size | 8 inch |
| Pressure | 10 to 15 kg |
| Capacity | 10 to 15 kg |
| Media | Water |
| Model Name/Number | Y Type Strainer |
View Complete details