Odhav Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24ANYPC6972A1ZV
Call 0794934435866% Response Rate
Send Enquiry






Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Valve Type | SS 316L, Fabricated Jacketed Basket Type Strainer |
| End Connection | Flange End |
| Shape | Basket Type Strainer |
| Configuration Type | Simplex |
| Media | Oil |
| Size/Dimension | 80mm |
| Brand | Activeline Engineering |
| Capacity | 51-100m3/hr |
| Flow Rate | 500 lpm |
| Model Name/Number | SS 316L, Fabricated Jacketed Basket Type Strainer |
| Material | Mild steel |
| Size/Dimension | 25 NB to 500 NB |
| Media | Oil, Water, Gas |
| Tempreture | 100° c |
| Color | As per your requirement |
| Pressure | 20 Bar |
Application
1. Fuel oils like Petrol, Diesel, ATF, Furnace Oil, LSHS etc
2. Lube Oils,
3. Vegetable Oils
4. High viscosity liquids
5. Chemical Solutions
6. Cooling water
7. Process water, boiler feed water etc
8. Coarse filtration of sea and river water.
Custom designed to suit process parameters of flow rate, pressure drop and filtration.
View Complete details









Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 6 Piece |
| Media | Chemical |
| End Connection | 2" to 6" |
| Configuration Type | SS 316, Fabricated Jacketed Basket Type |
| Size/Dimension | 6'' |
| Brand | ACTIVELINE ENGINEERING |
| Capacity | 100m3/hr |
| Flow Rate | 200 lpm |
| Model Name/Number | SS jacketed Basket Strainer |
| Color | Stainless Steel |
| Connection Standard | 150 Class |
View Complete details





Product Brochure
| Media | Chemical |
| End Connection | Flanged |
| Configuration Type | Simplex |
| Brand | Activeline |
| Capacity | 10 kg |
| Flow Rate | 200 lpm |
| Material Grade | SS 316L |
View Complete details







Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Configuration Type | Simplex |
| Shape | Basket Type |
| Manufacturing Method | CS Jacketed Basket Strainer |
| End Connection | 40, 50, 80, 100mm |
| Size | 1 x 24 inch |
| Material | Carbon Steel |
| Capacity(Inch) | 6 inch |
| Surface Finish | Powder Coting |
| Temperature | 100 c |
| Warranty | 01 Year |
View Complete details