Odhav Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24ANYPC6972A1ZV
Call 0794934435866% Response Rate
Send Enquiry





Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Configuration Type | Simplex |
| Capacity(m3/hr) | 100m3/hr |
| Shape | Bucket Type |
| Manufacturing Method | Fabricated |
| End Connection | Flanged |
| Size | 1 x 24 inch |
| Material | Carbon Steel |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Temperature | 100 Degree |
| Flow Rate | 10m3/hr |
View Complete details





Product Brochure
| Media | Water |
| End Connection | Flanged |
| Configuration Type | Simplex |
| Brand | Activeline |
| Capacity | 10 kg |
| Flow Rate | 100 lpm |
| Material Grade | SS 304 |
| Temperature | 100 degree c |
| Material | Stainless Steel |
| Strainer Type | Basket |
View Complete details







Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Configuration Type | Simplex |
| Valve Type | Basket Type Strainer |
| Shape | Basket Type |
| End Connection | 40mm |
| Brand | Activeline |
| Pressure | 4 bar |
| Size | 1.5 inch |
| Filter Type | Oil |
| Material | Carbon Steel |
| Capacity | As per standard |
| Material | Mild steel |
| Size/Dimension | 25 NB to 500 NB |
| Media | Oil, Water, Gas |
| Tempreture | 100° c |
| Color | As per your requirement |
| Pressure | 20 Bar |
Application
1. Fuel oils like Petrol, Diesel, ATF, Furnace Oil, LSHS etc
2. Lube Oils,
3. Vegetable Oils
4. High viscosity liquids
5. Chemical Solutions
6. Cooling water
7. Process water, boiler feed water etc
8. Coarse filtration of sea and river water.
Custom designed to suit process parameters of flow rate, pressure drop and filtration.
View Complete details