Odhav Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24ANYPC6972A1ZV
Call 0794934435866% Response Rate
Send Enquiry





Product Brochure
| Size | 80 mm (3 inch) |
| Body material | Cast steel |
| End connection | Flanged |
| Pressure rating | Class 150 |
| Mesh size | 40 mesh |
| Screen material | Stainless steel |
| Working temp | 0 to 120 deg C |
| Medium | Water |
WCB, Casted Y Type Strainer.
ACTIVELINE
| Body, Flange Plug | CS / CI / SS - 304 / SS - 316 / Brass |
| Mesh Screen | SS / Brass |
| Bolts & Nuts | ASTM A 193 B7/194 2H |
| Gaskets | CAF / Neoprene / Teflon |
| Other Grades of M.o.c | As Per Customer's Request |
| Process Connection | Any International Standard |
Y-Type Strainer Cast Y-Strainer and of course are available in most materials. Pressure ratings are ANSI 125# through ANSI 2500#. Standard body materials offered are Cast Iron, Ductile Iron, Cast Steel, Stainless Steel, Chrome-Moly and Bronze. The Y-Strainer are equipped with a blow off port. A ball valve can be fitted to flush debris that is easily removable from the screen and exhaust to atmosphere or a drain system. This feature allows for easy cleaning without interrupting the process. Various Perforations, Mesh or Perforation Mesh combinations or Wedge Wire screens are available to meet your process requirements. We carry a large inventory so you don't have to. Depend on Procedyne Engineers for your shut down or construction delivery requirements
View Complete details






Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Size | 20 mm (3/4 inch) |
| Body material grade | SS304 |
| Pressure rating | PN16 |
| Mesh size | 40 mesh |
| Working temp | 0 to 200 deg C |
| End Connection | Screwed End |
| Model Name/Number | SS Magnetic Y Type Strainer |
| Pressure | 10kg |
| Color | SS Magnetic Y Type Strainer |
| Bolts & Nuts | Stainless Steel |
View Complete details