Odhav Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24ANYPC6972A1ZV
Call 0794934435866% Response Rate
Send Enquiry






Product Brochure
| End Connection | Flanged |
| Configuration | Simplex |
| Brand | Activeline |
| Size | 150 mm |
| Material | Mild Steel |
| Capacity | 50 L |
| Manufacturing Method | Fabricated |
| Material | Mild steel |
| Size/Dimension | 25 NB to 500 NB |
| Media | Oil, Water, Gas |
| Tempreture | 100° c |
| Color | As per your requirement |
| Pressure | 20 Bar |
Application
1. Fuel oils like Petrol, Diesel, ATF, Furnace Oil, LSHS etc
2. Lube Oils,
3. Vegetable Oils
4. High viscosity liquids
5. Chemical Solutions
6. Cooling water
7. Process water, boiler feed water etc
8. Coarse filtration of sea and river water.
Custom designed to suit process parameters of flow rate, pressure drop and filtration.
View Complete details





Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Configuration Type | Simplex |
| Filter Type | Oil |
| Shape | Bucket Type |
| End Connection | Flange End 150 |
| Media | Water |
| Size/Dimension | 4'' |
| Brand | ACTIVELINE ENGINEERING |
| Capacity | 10m3/hr |
| Pressure | 4 bar |
| Flow Rate | 10m3/hr |
View Complete details






Product Brochure
| Configuration Type | Simplex |
| Filter Type | Oil |
| Brand | Activeline Engineering |
| Material | Stainless steel (304) |
| Capacity | 13m3/ hr flow rate capicity is workable |
| Pressure | 10kg |
| Diameter | 50NB x 125NB |
| Automation Grade | Manual |
| Color | Stainless steel (Buff Mirror Finish) |
View Complete details