Odhav Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24ANYPC6972A1ZV
Call 0794934435866% Response Rate
Send Enquiry






Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Capacity(m3/hr) | 100m3/hr |
| Configuration Type | Simplex |
| Configuration | Simplex |
| Shape | MS FABRICATED BASKET STRAINER |
| Brand | Activeline |
| End Connection | Flanged |
| Size | 4 Inch |
| Capacity | 10 L |
| Material | Mild Steel |
| Manufacturing Method | Fabricated |
| Material | Mild steel |
| Size/Dimension | 25 NB to 500 NB |
| Media | Oil, Water, Gas |
| Tempreture | 100° c |
| Color | As per your requirement |
| Pressure | 20 Bar |
Application
1. Fuel oils like Petrol, Diesel, ATF, Furnace Oil, LSHS etc
2. Lube Oils,
3. Vegetable Oils
4. High viscosity liquids
5. Chemical Solutions
6. Cooling water
7. Process water, boiler feed water etc
8. Coarse filtration of sea and river water.
Custom designed to suit process parameters of flow rate, pressure drop and filtration.
View Complete details






Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 2 Piece |
| Configuration Type | Simplex |
| Filter Type | Oil |
| End Connection | 150 Class Standard |
| Brand | ACTIVELINE ENGINEERING |
| Size/Dimension | 2'' |
| Material | SS 304 Stainless steel |
| Capacity | 10 Kg |
| Pressure | 10 Kg |
| Diameter | 15NB and 50 NB |
| Model Name/Number | SS BUCKET FILTER |
View Complete details





Product Brochure
| Configuration Type | Simplex |
| Filter Type | Chemical |
| Brand | Activeline |
| Material | Carbon Steel |
| Capacity | 10 L |
| Pressure | 10 bar |
| End Connections | Threaded |
View Complete details







Product Brochure
| Configuration Type | Simplex |
| Filter Type | Chemical |
| Brand | Activeline |
| Material | Mild Steel |
| Capacity | 15kg Operating pressure |
| Pressure | 10 to 15kg pressure |
| Diameter | As Per flow rate |
| Automation Grade | Manual |
| Flow Rate | 1000 m3 /hr |
| Color | Grey |
View Complete details